Bröllopstårta, födelsedagstårta och tårtdekorationer - möt tårtbagaren Xavierbakar

Xavierbakar porträttbild

 

Tant Fondant har träffat tårtbagaren och tårtkreatören Xavierbakar som berättar om hur hon vågade satsa på det hon brinner för och drömmen om att skala upp företaget och tårtskapandet till en heltidssyssla. Häng med i intervjun och låt dig inspireras!

 

BERÄTTA OM DIG SJÄLV OCH DITT FÖRETAG.

- Jag har alltid bakat. Under uppväxten fick jag och mina syskon alltid baka när vi ville och mamma erbjöd sig ta hand om disken. Mormor hade dessutom ett bageri i Trehörningsjö, utanför Örnsköldsvik, under mina första år i livet. Så det här med bakning verkar vara något vi har i generna i vår familj.

För ett par år sedan, under min första föräldraledighet, började jag baka mer, folk tyckte om det jag gjorde och det fanns inte samma utbud hos någon annan i närheten. Jag hade länge känt att jag någon gång i livet ville prova att driva ett företag där jag kan skapa tårtor, och under mammaledigheten passade det bra att starta i gång lite smått. Företaget startade jag upp under 2021 och planen är nu att driva företaget till 50% vid sidan av mitt vanliga jobb för att förhoppningsvis kunna skala upp och jobba heltid med tårtbakandet i framtiden.

Jag är med i en tårtgrupp online för att få pepp och möjlighet att bolla idéer med likasinnade. Johanna Lind som driver Tårtstudion Umeå har varit ett stort stöd under uppstarten.

VAD BAKAR DU HELST OM DU FÅR VÄLJA SJÄLV?

- Bullar eller tårta. Att snurra bullar och få skapa tårtorna är det som är roligast. Oftast blir det höga tårtor med marängsmörkräm. Det är min favorit när det kommer till att täcka tårtor. Jag kollar mycket på Instagram och inspireras av andra för att utveckla mig själv i min kreativitet.

Jag försöker alltid göra något lika bra till de med specialkost, jag har lyckats ta fram ett bra glutenfritt recept på tårtbotten som uppskattats av glutenintoleranta. Sedan försöker jag alltid göra specialkost så likt bröllopstårtan som möjligt, i stället för att göra något helt annat.

 

Xavierbakar blomtårta

 

VILKA INGREDIENSER/PRODUKTER HAR DU ALLTID HEMMA?

- De basprodukter som alltid finns hemma är mjöl, socker, vaniljsocker, bakpulver, bikarbonat, vitvinsvinäger, smör, ägg, gelatin, choklad, kakao och hallon. Passionsfrukt har jag också alltid hemma för att göra puré eller så har jag färdig passionsfruktspuré. Jag vill kalla många av mina tårtor fräscha. Det är saftiga bottnar, ofta med hallon och passion i fyllningen, vilket brukar vara populärt även hos dem som i normala fall inte gillar tårtor.

Jag vill helst använda riktiga råvaror när jag bakar, så länge jag inte behöver något alternativ för att allergianpassa. Jag gör inte traditionella anslag till tårtbottnar, i stället gör jag saftigare bottnar som mer liknar morotskakebotten. Då använder jag aldrig potatismjöl, allt för att jag vill undvika torra bottnar.

VILKA VERKTYG MÅSTE VARJE TÅRTMAKARE HA?

- Köksassistenten är ovärderlig, oklart hur många timmar den har gått… En tårtsnurra är ett måste när man gör marängsmörtårtor, slickepottar kan man ha hur många som helst av. Jag använder sidoskrapor i olika storlekar och utföranden och en vinkelpalett för att få till skarpa kanter på tårtan.

VAD TÄCKER DU HELST TÅRTOR MED?

- Marängsmörkräm. Använder sällan sockerpasta, jag tycker inte att det tillför tårtan något. Då har jag hellre marsipan, men jag försöker ofta få in kunderna på marängssmörkräm som är mitt expertområde. Det är även stor skillnad att äta en kall tårta med marängsmörkräm eller låta den stå framme och bli mer krämig. På så vis känns marängsmörkrämen inte lika “smörig”.

ÄR DET NÅGRA SPECIELLA TEMAN PÅ TÅRTOR SOM DU SER TRENDAR?

- Unicorntårtor är fortfarande populära med ett stort horn och en spritsad man. Jag tycker också man ser mycket bröllopstårtor med rosor. Jag jobbar endast med riktiga blommor för att få det så verklighetstroget som möjligt. Tiden är också en aspekt som spelar stor roll, att jobba med riktiga blommor kortar ned tiden i stället för att modellera egna sockerblommor. Sedan måste man såklart vara noga med att inte lägga verkliga blommor på tårtan som inte är ätbara eller är giftiga. Viktigt att tänka att rosor från affären är till exempel inte något man äter, kolla med en florist för att få guidning.

 

Xavierbakar 3 tårtor collage

 

HUR SER DIN DRÖMBESTÄLLNING UT?

- Helst inte ett helt vitt blad. Jag vill gärna ha något kunden gillar - som en färg, figur, tv-program eller annat personligt som jag sedan kan skapa kring. Det är svårt att inte ha något tema att gå efter, då vill man gärna kombinera alla goda saker och dekorationer vilket inte blir ett bra resultat.

VILKEN ÄR DEN SVÅRASTE UTMANINGEN DU FÅTT?

- En sjuvåningstårta till nyår! Jag hade mindre än en månad på mig tills att den skulle vara färdigställd. Den nedersta våningen skulle vara ca 37 cm, tårtan skulle räcka till 70 bröllopsgäster men det som kunden önskade skulle ha räckt till minst 200 bröllopsgäster. Kunden ville heller inte ha några dummies utan det skulle vara tårta i alla lager. Det var en utmaning att hinna få ihop det. Kommer allt få plats i kylen? Hur ska den fraktas? Och kommer resultatet möta kundens förväntningar? Jag har aldrig gjort något liknande men kunden blev jättenöjd och även jag kände mig nöjd efter att ha lyckats med utmaningen.

Jag gör sällan skisser på mina tårtor utan försöker i stället förklara för kunden i skrift. Jag vill alltid ha lite fria händer för mindre ändringar och för att kunna vara kreativ i skapandet. Jag har blivit mer och mer kritisk ju mer jag lärt mig. Även mina egna, äldre kreationer är sådant som jag kommit ifrån och inte skulle göra idag. Ibland kan man fundera på om det är värt att jag är så noga som jag är i hela processen.

VILKA SMAKER SER UT ATT VARA POPULÄRA I ÅR?

- Fräscha tårtor är populärt hos mina kunder. Smaker som hallon och passion går nästan alltid hem. Och nu när sommaren kommer är jordgubbar populärt. Många som inte tycker om tårta tycker att mina tårtor är goda för att bottnarna och smakerna skiljer sig från många traditionella tårtor. Jag vill försöka undvika att göra för söta tårtor.

 

Xavierbakar tårta rosa levande blommor

 

Följ @Xavierbakar på Instagram.

 

Produkten har blivit tillagd i varukorgen