Äppelrosor i smördeg | Recept @SuperStreusel

recept appelrosor

Skapa vackra och goda små äppelrosor som både ser ut som konstverk och smakar ljuvligt! Perfekta till alla hjärtans dag-fikat, kalas eller som en extra lyxig dessert. Med smördeg, äpplen och lite aprikosmarmelad får du enkla men imponerande bakverk som alla kommer älska.

 

     

RECEPT


INGREDIENSER

  • 1 rulle smördeg
  • 2 röda äpplen
  • Ca 6 tsk aprikosmarmelad
  • Super Streusel Strössel My Chrush (eller liknande)
  • Rosa drip

 

DU BEHÖVER OCKSÅ

  • Muffinsformar
  • Muffinsplåt

 

 

Gör så här:

  1. Kärna ur äpplena och skär dem i mycket tunna skivor. Lägg dem i en skål med lite citronsaft och värm i mikrovågsugn i ca 3 minuter tills skivorna blivit mjuka och formbara. Ta upp dem och torka lätt med hushållspapper.

  2. Lägg muffinsformar i muffinsplåten.

  3. Skär smördegen i 8 remsor. Bred ett tunt lager aprikosmarmelad på varje remsa. Lägg äppelskivorna omlott på övre delen av smördegen och vik den nedre delen över äpplena. Rulla från ena sidan och placera i muffinsformarna.

  4. Grädda i ugnen på 180°C (över- och undervärme) i ca 30 minuter. Låt svalna.

  5. Värm dripen enligt anvisningarna och droppa längs kanterna på äppelrosorna. Strö över strössel som dekoration.


Recept och bilder från @SuperStreusel

Related products

0 kommentit

Kukaan ei ole vielä kommentoinut tätä viestiä. Ole ensimmäinen ja lähetä kommentti!

Tuote on lisätty ostoskoriisi